ALEKAS

Rusija, šiaurės-vakarų Kaukazas

Aleko karstinis rajonas driekiasi Kaukazo kalnuose, Rusijos federacijos teritorijoje, Sočio apylinkėse nuo Juodosios jūros nutoldamas 15-18 km. Alekas iškilęs apie 1000 metrų virš jūros lygio, o nuosėdinių uolienų - klinčių sluoksnis siekia 700-800 metrų. Geologinė sudėtis, tektonika ir klimatas (per metus čia iškrenta apie 2400 mm kritulių) sudarė puikias sąlygas vystytis urvams. Alekas - vienas iš labiausiai karstuojančių Krasnodarsko srities rajonų (priskaičiuojama virš 40 urvų).

Aleko rajono urvų kadastras.
Nuotraukos iš 2005 metų pavasario ekspedicijos į Aleko karstinį rajoną.
Nuotraukos iš 2008 metų pavasario ekspedicijos į Aleką (urvai Osenniaja-Nazarovskaja, Geografičeskaja).
Nuotraukos iš 2009 metų pavasario ekspedicijos į Aleką.

Gigantov

Gigantov anga
Siauras ir molėtas Gigantov įėjimas. Pauliaus Dambrausko nuotrauka

Urvo anga - vertikali, siaura (0,8 m), palaipsniui išplatėjanti. Vėliau urvas ima atitikti savo pavadinimą: pakeliui - erdvios salės, užverstos didžiuliais uolų luitais, aukšti meandrai.
Urvas 220 m gylyje baigiasi 15 metrų ilgio siauru sifonu, kuris pranertas, tačiau ne visos jo atšakos iki galo ištirtos. 2000-aisiais A. Aksionovas pirmą kartą pranėrė ir antrąjį sifoną (14/-7). Taip pat tolimesnių tyrimų laukia Gigantų urve esantis grifonas (juo buvo pakilta keletą metrų).

Gylis: apie -220 m
Urvo schema
S1 ir užsifoninės dalies schema

Urvų sistema: Školnaja-Zabludšych-Ručejnaja

Urvas Zabludšych - vienas pavojingiausių urvų Aleke. Prasidėjus lietui, jame labai didelis pavojus pakliūti į potvynį ir sušalti. Iki salės -220 m gylyje, kurioje statomos požeminės bazinės stovyklos, kelias beveik ištisai eina vandeniu. Yra keletas aukštesnių vietų, kur galima sausai įsitaisyti ir laukti pagalbos, tačiau potvynio metu iš urvo išlipti įmanoma tik dėvint hidrokostiumą.

PBL Zabludšych
Požeminė bazinė stovykla Zabludšych urve (-220 m gylyje). Pauliaus Dambrausko nuotrauka

Urvas Školnaja turi vienas po kito einančius sifoną ir pusiau sifoną, kuriuos 2005 gegužės mėnesį pranėrę Maskvos speleoklubo "Sokolniki-RUDN" narai, išėjo į Zabludšich urvą, tokiu būdu prijungdami Školnają prie Zabludšych-Ručejnaja sistemos.

Školnajos pussifonis
Školnaja pussifonis. Nikolajaus Ivanovo nuotrauka

Školnaja gylis: apie -370 m
Zabludšych-Ručejnaja sistemos gylis: apie -560 m

Zabludšych-Ručejnaja planas ir skleistinė.
Školnaja toponuotrauka.
Plačiau apie Školnaja prijungimą prie Zabludšych-Ručejnaja sistemos skaitykite Maskvos speleo klubo "Sokolniki-RUDN" tinklalapyje.
Apie Zabludšych-Ručejnaja sistemos 1985-2003 metų tyrinėjimo istoriją skaitykite Maskvos "Perovo" speleoklubo tinklalapyje.

 
Powered by Etomite CMS.